Dzisiaj w mieście Toruń 07.04.2020

"To nie jest równoznaczne ze złożeniem PIT". Jak sprawdzić, czy PIT dotarł do urzędu?

Ponad połowa Polaków rozlicza się z Urzędem Skarbowym przez internet, ale wciąż niektóre osoby pytają, jak sprawdzić, czy PIT dotarł do urzędu i czy został wysłany. Przypomnijmy: zeznania podatkowe za 2019 rok składamy od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 roku.[b]Urzędowe Poświadczenie Odbioru[/b] (UPO) to jedyny dokument, który potwierdza złożenie rocznego PIT-u za pośrednictwem internetu. To dowód równoznaczny z potwierdzeniem nadania listu poleconego na poczcie. A także z pieczęcią urzędu skarbowego, jeśli deklarację składamy osobiście w urzędzie.

Każdy podatnik ma obowiązek przechowywać go przez 5 lat od końca roku, w którym złożono deklarację – wraz z kopią rocznej deklaracji podatkowej.

[b]Czytaj także: [url=https://natemat.pl/296391,do-kiedy-pit-28-za-2019-rok-uwaga-zmiana-terminu?CD=]Kiedy złożyć PIT-28 za 2019 rok? Uwaga, zmienia się termin[/url][/b][b]Kiedy otrzymamy UPO[/b]

[b]UPO[/b] nadawany jest wyłącznie po pozytywnej weryfikacji naszego druku podatkowego. Jeśli nasze zeznanie zostało poprawnie wypełnione, najpierw otrzymamy 32-cyfrowy numer referencyjny.

[url=https://www.podatki.gov.pl/e-deklaracje/jak-pobrac-upo/]Rządowy serwis podatkowy[/url] przestrzega: "Wysłanie dokumentu nie jest równoznaczne z jego złożeniem, a wygenerowany przez system [b]numer referencyjny[/b] nie jest jeszcze UPO".

Po uzyskaniu numeru, nastąpi formalna weryfikacja zeznania. Jeśli dokument jest prawidłowo złożony, musi uzyskać [b]status 200[/b]. Tylko po nim otrzymamy UPO.

Pozostałe komunikaty wskazują na nieprawidłowości. Na przykład status 400 – że dokument nie został poprawnie złożony i nie zostanie przekazany do urzędu skarbowego. A 301-303, że dokument nadal jest dokument jest przetwarzany.

[b]Potwierdzenie, że deklaracja dotarła do urzędu[/b]
Data uzyskania UPO to [b]potwierdzenie[/b] daty złożenia deklaracji podatkowej. A także potwierdzenie, że dotarła ona do urzędu skarbowego. Czas oczekiwania na UPO na ogół wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut. Choć – jak uczulają serwisy podatkowe – przed ostatecznym [url=https://natemat.pl/296655,wiemy-do-kiedy-pracodawca-musi-dac-pit-za-2019-rok-ma-na-to-czas-do-marca]terminem rozliczenia[/url], np. tuż przed weeekendem majowym, może wydłużyć się on do kilku godzin.

"Numer nadawany dla poświadczenia poprawnego przyjęcia deklaracji przez organ podatkowy (numer UPO, numer urzędowego poświadczenia odbioru) stanowi najważniejsze dla podatnika potwierdzenie weryfikacji przesłania druku PIT przez Internet. Potwierdza on poprawność wysyłki druku PIT pod względem formalnym" – wyjaśnia serwis pit.pl. [block position="indent"]327673[/block] [b]Czytaj także: [url=https://natemat.pl/296655,wiemy-do-kiedy-pracodawca-musi-dac-pit-za-2019-rok-ma-na-to-czas-do-marca]Tradycyjne rozliczenie się z fiskusem będzie trwało dłużej. Pracodawca ma czas do marca[/url][/b] Serwisy podatkowe uczulają, by przez roztargnienie nie zapomnieć pobrać UPO. "Najlepiej od razu wydrukować czy zapisać na dysku lub na pendrive wygenerowane potwierdzenie. Natomiast jeśli podatnik miał jakieś problemy techniczne i tego nie zrobił, może pobrać UPO w dowolnej chwili dzięki Portalowi Podatkowemu" – radzi pit.infor.pl.

Status można też potwierdzić również w urzędzie skarbowym. Po podaniu swoich danych możemy sprawdzić, czy nasza deklaracja dotarła do urzędu.

Na podstawie materiałów: https://natemat.pl/300661,pit-2020-jak-sprawdzic-czy-zostal-wyslany-i-dotarl-do-urzedu-skarbowego

Zobacz także